Jak urządzić kino domowe – 5 wskazówek

07-07-2022

Przeżywanie kinowych emocji w zaciszu własnego domu? To jak najbardziej możliwe! Wystarczy, że odpowiednio skonfigurujesz sprzęt do oglądania filmów. Dowiedz się, jak urządzić własne kino domowe i sprawdź nasze 5 praktycznych wskazówek dotyczących wyboru oraz konfiguracji sprzętu.

1. Z czego składa się domowe kino?

Zanim przejdziemy do porad dotyczących konfiguracji prywatnego centrum rozrywki, warto dowiedzieć się, z jakich urządzeń składa się kino domowe. Podstawowymi elementami takiego systemu będą z pewnością:

  • telewizor lub projektor do wyświetlania obrazu,
  • sprzęt audio, który zapewni kinową jakość dźwięku w Twoim salonie,
  • urządzenie z funkcją odtwarzania, np.: odtwarzacz Blu-Ray/DVD/DivX, dekoder satelitarny, tuner telewizji, konsola do gier

lub inne sieciowe urządzenie strumieniujące.

2. Ekran do oglądania filmów – telewizor czy projektor?

Współczesne telewizory UHD 4K oferują bardzo wysoką jakość obrazu, co w połączeniu z odpowiednio dużym rozmiarem ekranu zapewnia spektakularne wrażenia w trakcie oglądania ulubionych filmów. Projektor to równie dobry sposób na własne kino domowe, dający możliwość łatwego uzyskania nawet 100-calowego ekranu. Jednak pełną satysfakcję z takiego rozwiązania uzyskamy dopiero w połączeniu z wysokiej jakości ekranem. Telewizor jest lepszym wyborem, jeśli filmy lubisz oglądać również w ciągu dnia.

3. Jak stworzyć kino domowe – wybór głośników

Kolejnym punktem planu pt. jak zrobić kino w domu jest oczywiście dobór odpowiedniego sprzętu audio. Głośniki fabrycznie montowane we współczesnych telewizorach zwykle nie zapewniają spektakularnego efektu, dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie rozbudowany nawet do układu głośników 11.4 zestaw audio – koniecznie z subwooferem/ -ami. To właśnie głośniki niskotonowe zapewnią charakterystyczne dla kinowej sali efektowne dźwięki eksplozji oraz głębokie basy.

4. Odtwarzacz wideo – jakie urządzenie wybrać?

Tworząc poradnik dotyczący tego, jak urządzić własne kino domowe, nie sposób pominąć kwestii urządzenia do odtwarzania wideo. W tym celu możesz sięgnąć po klasyczny odtwarzacz Blu-Ray lub DVD. Jeśli jednak ich nie posiadasz, możesz wykorzystać dekoder telewizyjny lub konsolę do gier, np. PlayStation albo Xbox. Urządzenia te obsłużą wszystkie najpopularniejsze cyfrowe formaty wideo, umożliwiając odtwarzanie filmów zarówno z płyt DVD, jak i pamięci USB.

5. Jak stworzyć kino domowe z telewizorem Smart TV?

Sprzęt do odtwarzania może okazać się zbędny, jeśli posiadasz telewizor z funkcjami Smart TV. Po podłączeniu do Internetu możesz korzystać z wielu aplikacji oraz serwisów streamingowych, takich jak YouTube, Netflix, HBO Max, Amazon Prime Video, a od niedawna również Disney+. Rozwiązaniem będzie również inne sieciowe urządzenie strumieniujące sygnał wizyjny.

Kinowe emocje w Twoim domu

Wiesz już, z jakich urządzeń składa się kino domowe i jak zrobić kino w domu. Czas znaleźć odpowiedni sprzęt, który pozwoli Ci przeżywać filmowe, sportowe lub muzyczne emocje we własnym salonie. Sprawdź najnowszą ofertę urządzeń w sklepie media-max.pl.

Jesteśmy do dyspozycji